Sponsor Reklam
Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
GEBELİK
#1

resim

Gebelik Nedir ?

Gebelik veya hamilelik; erkekten gelen sperm ile kadının yumurtalıklarından atılmış olan yumurtanın döllenmesi ile meydana gelen fetusun kadın organ ve dokularında değişiklikler meydana getirdiği, doğuma kadar geçen yaklaşık 9 aylık (266-270 günlük) dönem.

Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin anlaşılabilmesi için en erken dönem, ilişkinin ardından geçen 14. gündür. Bu dönemde kandan bakılarak yapılan Beta HCG testi ile kişi kesin olarak gebe olup olmadığını anlayabilir. Kadın yumurtasının, fallop tüplerinde erkek üreme hücresi spermle döllenmesiyle başlayan hamilelik sürecinde pek çok belirti görülebilir. Ancak bu belirtilerin her kişi tarafından aynı şekilde ya da aynı yoğunlukta hissedilmeyeceği unutulmamalıdır. Sıklıkla görülen hamilelik belirtilerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:
 • Hafif Kanama ve Akıntı: Gebeliğin erken döneminde lekelenme şeklinde kanama görülebilir. Adet kanamasından farklı olan bu durum, embriyonun rahme tutunması sonucu oluşur. Ancak gebelik döneminde oluşan kanamalar tehlikeli olabilir ve mutlaka doktor kontrolü gerektirir. Erken dönemde hamilelik belirtileri akıntı şeklinde de görülebilir. Süt renginde veya beyaz renkli olan bu kanamalar da implantasyona bağlı olarak gelişir.
 • Kasık Ağrısı: Erken dönem hamilelik belirtileri kasık ağrısı şeklinde görülebilir. Gebeliğin 4. ve 5. haftalarında görülen kasık ağrısı, embriyonun rahim içine yerleşmesinden kaynaklanır. Kişinin hareketlerini kısıtlamayan ve hafif şiddette olan kasık ağrıları normal kabul edilse de şiddetli ağrı ve ağrıya eşlik eden kanama olması durumunda mutlaka hekime başvurulmalıdır.
 • Adet Gecikmesi: İlk gebelik belirtilerinden biri olan adet gecikmesi, her zaman gebelik varlığını işaret etmez. Yaşam tarzındaki değişiklikler, beslenme, çevresel faktörler, stres ve pek çok sağlık problemi, adet kanamasının gecikmesine yol açabilir.
 • Memelerde Hassasiyet: Gebelik oluşumuna bağlı olarak görülen hormonal değişim, memelerde ağrı ve hassasiyet gibi belirtilere yol açabilir. Meme uçlarının büyümesi ve renginin koyulaşması olarak da görülebilen bu değişimler, gebeliğin ilk zamanlarında olabileceği gibi ilerleyen dönemlerde de ortaya çıkabilir. Memelere olan kan akışındaki artış ve hormonlar, memelerin büyümesine yol açar. Meme üzerinde mavi renkte görülen damarlar ve meme uçlarında oluşan karıncalanma hissi de kan akışındaki artışa bağlı olarak oluşur. 
 • Yorgun Hissetme: Gebelik döneminde artan progesteron hormonu, kişinin kendini hâlsiz ve yorgun hissetmesine yol açabilir. Gebeliğin birinci trimesteri olarak tanımlanan ilk 3 aylık dönemin ardından, bu belirtiler son bulur.
 • Mide Bulantısı: Gebelerin çoğunda görülen mide bulantısı zaman zaman kusmaya neden olur. Sabah bulantısı olarak da bilinen bu bulantılar, Beta HCG ve östrojen hormonlarına bağlı olarak gebeliğin başlangıç ve ilk 3 aylık döneminde oluşabilir.
 • Mide Ekşimesi: Rahmin büyümesine bağlı olarak gebeliğin ilerleyen dönemlerinde iç organlar sıkışmaya başlar. Midenin sıkışmasına bağlı olarak ekşime ve reflü  gibis sorunları yaşanabilir.
 • Baş Ağrısı: Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde sık görülen belirtilerden biri olan baş ağrısı, özellikle migren rahatsızlığı olan kişilerde görülür. Hormonal değişime bağlı olarak oluşan baş ağrıları bazı durumlarda anne adayının kaygılı ve stresli olmasından da kaynaklanabilir.
 • Baş Dönmesi: Hormonal salınımına bağlı olarak oluşan metabolik değişim, baş dönmesine yol açabilir. Gebelik döneminde kan damarlarındaki genişleme ve  dolayısıyla  tansiyonun düşmesi  baş dönmesine neden olur.
 • Koku Hassasiyeti: Gebelik belirtilerinden biri olan kokulara karşı hassasiyet, bazı durumlarda anne adayının çok sevdiği yemek ya da parfüm kokularına bile tahammül edememesine yol açabilir. Bazı yiyeceklere karşı tiksinme ve bazılarına karşı özel ilgi duyulmasının sebebi budur.
 • Sık İdrara Çıkma: Döllenmenin ardından geçen 2. ve 3. haftalarda sık idrara çıkma görülebilir. Bunun sebebi, hormonal düzende oluşan değişimdir. Gebeliğin ilerleyen döneminde de büyüyen rahmin mesaneyi sıkıştırmasına bağlı olarak idrara çıkma sıklığında artış yaşanabilir. İdrarın yapılması sırasında yanma ve ağrı gibi belirtiler idrar yolu enfeksiyonunun işareti olabilir.

resim
Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Uzmanlar gebelik hesaplaması yaparken, sanılanın aksine döllenme tarihini baz almazlar. Hamilelik hesaplama işleminde önemli olan son adet tarihinin başlangıç günüdür. Yani kaç haftalık hamile olduğunuzu ve bebeğinizin doğacağı tarihi öğrenmek için son regl döneminizin ilk gününü dikkate almalısınız. Tahmini doğum tarihini hesaplamak için ise son regl tarihinden 3 ay geriye gitmek ve 7 gün eklemek yeterli olacaktır. Örnek vermek gerekirse, son adet döneminin ilk günü 10 Eylül olan anne adayı, eylül ayından 3 ay geriye giderek haziran ayına ulaşır. 10 sayısına 7 ekler. 10+7=17 sonucu doğum yapacağı tarihi gösterir. Yani 17 Haziran annenin doğum yapacağı gündür. 
resim
Gebelik Haftası Nedir?

Hamile bayanlar bebeklerinin gelişimini hafta hafta takip etmektedirler. Bu nedenle hamileliğin kaçıncı haftasında olunduğu, bayanlar için büyük önem taşımaktadır.Gebelik kaç hafta sürer?

Hamilelik süresi ortalama olarak 9 ay 10 gündür. Bu süre 40 haftaya denk gelmektedir.
 bambaSk'a  Heart

Ara
Cevapla
Teşekkür Edenler:
Sponsor Reklam


Anahtar Kelimeler

GEBELİK, GEBELİK indir, GEBELİK Videosu, GEBELİK online izle, GEBELİK Bedava indir, GEBELİK Yükle, GEBELİK Hakkında, GEBELİK nedir, GEBELİK Free indir, GEBELİK oyunu, GEBELİK download


Anahtar Kelimeler

GEBELİK, GEBELİK indir, GEBELİK Videosu, GEBELİK online izle, GEBELİK Bedava indir, GEBELİK Yükle, GEBELİK Hakkında, GEBELİK nedir, GEBELİK Free indir, GEBELİK oyunu, GEBELİK download


Anahtar Kelimeler

GEBELİK, GEBELİK indir, GEBELİK Videosu, GEBELİK online izle, GEBELİK Bedava indir, GEBELİK Yükle, GEBELİK Hakkında, GEBELİK nedir, GEBELİK Free indir, GEBELİK oyunu, GEBELİK download


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi