Sponsor Reklam
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
mitoloji
#1

1. Roma Mitolojisi'nde Adalet ve Düzen Tanrıçası Justitia'dır. Birçok batı dilinde adalet sözcüğünün karşılığı olarak kullanılan kelimeler de bu isimden türetilmiştir.

Alıntı:İngilizce-Justice, Fransızca-justice, İtalyanca-Giustizia, İspanyolca-Justicia gibi...

2. Fayton adının mitoloji kökenli olduğunu biliyor muydunuz?

Alıntı:Babası Helios'un yerine bir gün için güneş arabasını süren Phaeton büyük bir karmaşaya sebep olmuş, sonunda da Zeus'un fırlattığı yıldırımla can vermişti. Hikâyede bahsi geçen Phaeton, faytonlara adı verilen kişidir.

3. Hollanda'nın en ünlü futbol kulübü Ajax da adını ve logosunu Yunan mitolojisinden almış. Salamisli Telamon'un oğlu ve Truva Savaşı'nın kahramanlarından biri olan Ajax (Aias), kulübün isim babasıdır.

4. Sandro Botticelli'nin meşhur tablosundaki kadın, Aşk ve Güzellik Tanrıçası Aphrodite ya da bilinen diğer adıyla Venüs'tür. Bu tabloda Aphrodite'in doğuşu tasvir edilir.

Alıntı:Kronos tırpanla babası Uranus'un hayalarını kesip denize atar, sonra denizden karaya beyaz köpükler vurur, Aphrodite de o köpüklerin içinden çıkıp gelir.

5. Stymphalian kuşları mitolojinin az bilinen ama oldukça özgün bir karakteridir. Ares'in kuşları olarak bilinen Stymphalianlar, pirinçten pençelere ve çelikten tüylere sahiptirler.

Alıntı:Bu kuşlar tüylerini bir mermi gibi fırlatarak düşmanlarını etkisiz hâle getirebilirlerdi.

6. Sumo güreşleri ve güreşçileri Japonlar için kutsal kabul edilirler. Hakemler bu müsabakaları Şinto rahiplerine has giysilerle yönetir.

Alıntı:Güreşçilerin müsabaka öncesi bacaklarına vurarak sergiledikleri ritüel Shiki, Güneş Tanrıçası Amaterasu'ya ait ritüelinin yansımasıdır.

7. Ege Denizi'nin Çeşme'nin güneyinde kalan kısmı "Icarian See" (İkarus Denizi) adıyla anılır. Daedalos'un oğlu İkarus'un buraya düştüğüne inanılmaktadır.

Alıntı:Keza bu denizin güneyindeki ada da aynı isimle anılmaktadır.

8. Slav mitolojisinde beyaz ejderhalar, tüm ejderhaların şahıdır. Onun etinin tadına bakan kişinin tüm algıları açılır, yer altındaki saklı hazineleri bulabilir, tüm hayvanların dilini anlayabilirler.

Alıntı:Beyaz ejderhalar bembeyaz bulutların yeryüzüne inmesi sırasında doğarlar...

9. 20 Temmuz 1944 yılında, Adolf Hitler'i devirmeye yönelik başlatılan darbe girişimine verilen Valkyrie adı da İskandinav mitolojisinden alınmıştır.

Alıntı:Valkyrieler savaş alanında yiğitçe düşen savaşçıları Valhala'ya götürmekle görevli, Odin'in dişi yardımcılarıydılar.

10. Peki, Dove'un aslında güvercin anlamına geldiğini ve güvercinin Aphrodite'in sembolü olduğunu biliyor muydunuz?

Alıntı:Güzellik ve cilt bakım üzerine üretim yapan bir firma için gayet isabetli bir isim ve logo seçimi olmuş doğrusu...

11. New York Merkez İstasyonu'nun güney cephesinde oldukça görkemli bir Hermes heykeli yer alıyor. Hız, ticaret ve seyahatle ilişkilendirilen Haberci Tanrı, bir istasyon için en ideal seçim...

Alıntı:Solunda Hercules, arkasında Zeus kartalı, sağında ise Athena bu heykele eşlik etmekte...

12. Alkarısı; Orta Asya, Kafkasya, İran ve Rusya’nın bazı bölgelerinde bir iblis grubuna verilen addır ve insanların üremelerini tehdit eden doğum cinleri olarak bilinirler.

Alıntı:Genel inanışa göre Alkarısı yarı insan yarı canavar, ateş gözlü, domuzlar gibi kanca dişli, pirinçten pençeleri, gür kabarık saçlarıyla korkunç görünümlü, yanında bir makas taşıdığına inanılan bir yaratık olarak tasvir edilir.

13. Japon mitolojisinin kıskanç tanrıçalarından biri olan Hashihime, uzun köprülerde yaşar. Eğer bir köprüden geçerken başka bir köprü hakkında güzel bir şey söyleyecek olursanız, Hashihime'nin lanetine uğrayacağınız düşünülür.

14. Avatar; Hint mitolojisinde tanrıların dünyada vücut bulması, bir ölümsüzün insan bedenine bürünmesine verilen addır. Bu özellikle tanrı Vişnu’nun kullandığı bir özellik olarak bilinir; Vişnu’ya ait tam on tane avatar vardır.

Alıntı:İnanışa göre, Vişnu dünyada kaos yaşanan dönemlerde insanları kurtarmak amacıyla dünyaya her seferinde farklı bir görünüm (avatar) ile gelmiştir.

15. Doğu Roma, Selçuklu, Rus, Ermeni ve diğer Doğu Avrupa halklarının sembol olarak kullandığı çift başlı kartal, hem bu dünyayı hem de öbür dünyayı simgelemektedir.

Alıntı:Sağa ve sola bakan başları doğuda ve batıda egemenliği ifade etmektedir.

16. Türk-Altay mitolojisinde ise göğün dördüncü katında oturan bir Kartal Tanrı vardır. Bu tanrıya Hotoy Ayıı adını verirler. Erkek olarak tasvir edilen tanrının iyi kalpli insanları koruduğuna ve savaşçılara güç verdiğine inanılır.

17. Kimi zaman iyi huylu kimi zaman kötü huylu dağ cinlerinin genel adıdır Tengu. Kelime anlamı "Göksel köpek"tir. Tengular kolayca öfkelenirler, o yüzden özellikle dağ başlarında dikkatli olmak gerektiğine inanılır.

Alıntı:Japonların inanç sistemine göre genellikle insanları yoldan çıkarıcı varlıklar olarak görülürler. Her ne kadar baş aktörler arasında olmasa da Japon mitolojisinin renkli karakteridir.

18. Dünyaca ünlü İngiliz futbol kulübü Liverpool FC'nin ilk logosu mitolojik ögelerden oluşmaktaydı: solda Neptün, sağda Triton ve ortada Liverbird adı verilen efsanevi kuş.

Alıntı:Bugün ise ilk logodan geriye sadece Liverbird kaldı.

19. Hem erkek hem de dişi üreme organı bulunan canlılar için kullanılan hermafrodit tâbiri de Yunan mitolojisinden geliyor.

Alıntı:Hermes ile Aphrodite'in oğlu Hermaphrodite'e bir su perisinin aşık olması ve ondan bir an olsun ayrılmamak için tanrılara yalvarmasıyla tanrılar ikisini tek bir bedende birleştirirler.

Ara
Cevapla
Teşekkür Edenler: VisaL , VisaL , Mel , Mel , Sukunet , Sukunet
Sponsor Reklam


Anahtar Kelimeler

mitoloji, mitoloji indir, mitoloji Videosu, mitoloji online izle, mitoloji Bedava indir, mitoloji Yükle, mitoloji Hakkında, mitoloji nedir, mitoloji Free indir, mitoloji oyunu, mitoloji download


Anahtar Kelimeler

mitoloji, mitoloji indir, mitoloji Videosu, mitoloji online izle, mitoloji Bedava indir, mitoloji Yükle, mitoloji Hakkında, mitoloji nedir, mitoloji Free indir, mitoloji oyunu, mitoloji download


Anahtar Kelimeler

mitoloji, mitoloji indir, mitoloji Videosu, mitoloji online izle, mitoloji Bedava indir, mitoloji Yükle, mitoloji Hakkında, mitoloji nedir, mitoloji Free indir, mitoloji oyunu, mitoloji download


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi